banner

BLOG

OSOBNÍ NÁZORY, RADY A PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI, 
KTERÉ POMOHOU NEJEN VÁM,
ALE I VAŠEMU PODNIKÁNÍ. 

Dnes bych se s vámi rád podělil o to, jak využívám myšlenkové mapy v mém životě. Vytvářel jsem si na papíře mapy své mysli, od kterých jsem očekával, že mi především pomohou uspořádat moje myšlenky, dají jim řád a přehled, a pomohou mi tak naplňovat především moje dlouhodobější cíle. Myšlenkové mapy mi pomáhaly nejen k lepšímu třídění myšlenek, ale také k rychlejšímu vybavování a většímu zapamatování si věcí. Také mi umožňovaly vidět věci v širší perspektivě a znát tak provázanost jednotlivých kroků.  A to není zrovna málo.


Nejdříve jsem vytvářel myšlenkové mapy ve stylu „papír, tužka”. Nicméně vzhledem k tomu, že nejsem moc tvořivý typ, brzy mi začala vadit jejich časová náročnost a „složitost“ vytváření. Struktura mapy se nedala moc v průběhu tvorby měnit a uzpůsobovat nově vzniklým potřebám. Vždy jsem měl k dispozici pouze jeden list papíru a již vytvořenou základní strukturu mapy. Myšlenkové mapy jsem tedy pro výše uvedené „nedostatky“ začal postupně omezovat.

Uběhla nějaká doba a já si uvědomil, že funguji především na seznamech, které neumožňují žádnou kreativitu, ale jejich tvorba je rychlá a snadná, což mi jako systematikovi vyhovovalo. Nicméně pro časově delší nebo objemově větší projekty, kde často musím úkoly i delegovat a jednotlivé kroky musí na sebe navazovat, jsou podobné seznamy nevhodné. Čím více poznámek jsem měl, tím jsem se v nich hůře vyznával a často jsem věci spíš odkládal, než je realizoval. S postupem času člověk lehce zapomene, co onou poznámkou myslel a k čemu se vlastně vztahovala. V době, kdy ji tvoříme, víme přesně, k čemu patří a co znamená. Po nějakém čase jsem se ve svých poznámkách ale začal ztrácet, tudíž jsem je přestal aktualizovat, a tím se prodlužoval i můj čas k samotné akci.

Pak jsem na internetu shlédl prezentaci o tvorbě myšlenkových map na počítači od Tonyho Buzana. Tvorba mapy na počítači byla jednoduchá a intuitivní. Věděl jsem, že mě plánovaní větších projektů stále trápí a rozhodl jsem se aplikaci vyzkoušet. A jsem z ní nadšený. Časová náročnost je minimální, tvorba mapy je velmi jednoduchá a intuitivní. Je možné si vybírat mapu z připravených seznamů a přizpůsobit ji tak rozsahu a účelu, pro který bude použita. Strukturu mapy je možné v průběhu kdykoliv změnit.

Při používání programu si tvorbu mapy užívám. Projekty, které připravuji, jsou strukturované, provázané a lépe se v nich orientuji. Pomáhají mi tak rychleji podnikat jednotlivé kroky k naplnění svých cílů. 

 

mind-map-principles-done