OSOBNÍ NÁZORY, RADY A PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI,
KTERÉ POMOHOU NEJEN VÁM,
ALE I VAŠEMU PODNIKÁNÍ.
Centrální banky ve světě už napumpovaly do ekonomiky od počátku pandemie enormní objem peněz ve srovnání s uplynulou krizí. Paradoxně cíl expanzivní měnové politiky – tedy dostat peníze k lidem a oživit opět spotřebu ale stejně nakonec končí jen dalším navyšováním bohatství úspěšných firem a investorů. Důkazem toho je například akciový trh, který je po prudkém propadu opět na svých původních hodnotách...
Proč o tom píšu? Nedávno jsem četl závěry průzkumu o dopadu pandemie na příjmy domácností, který zrealizovala agentura NMS Market Research pro Raiffeisenbank v průběhu letošního dubna a který potvrzuje dlouhodobý trend, o němž jsem už psal například v tomto článku. Ze závěrů vyplynulo, že téměř 40 % Čechů pandemie zasáhla a omezila nebo snížila jejich příjmy. To není nic nového. Horší zprávou však je, že pouhá třetina Čechů má finanční rezervu na čtyři a více měsíců, zatímco 42 % procent na pouhý měsíc. To je v době krizových opatření skutečně málo. Osobně bych viděl jako optimální rezervu alespoň na šest měsíců dopředu, zejména pokud příjmy plynou jen z jediného zdroje.
Zatímco plánování výdajů při našponovaném rodinném rozpočtu jsem už věnoval posledních několik článků, tentokrát se zaměřím na tu minoritní skupinu lidí a domácností, kteří i v této krizové době mají finanční rezervu (nejčastěji v hotovosti), avšak v důsledku expanzivní politiky a rostoucí inflace paradoxně „chudnou“ taktéž, jejich peníze na bankovních účtech ztrácí na hodnotě. Během posledních týdnů jsem se totiž opakovaně setkal s dotazy lidí, kteří by rádi uchovali hodnotu svých peněz, avšak nemají investiční zkušenosti, které by jim pomohly se v možnostech trhu zorientovat.
Je nutné uvést, že v době krize a nejistoty je určitá (po)hotovostní zásoba peněz důležitá pro krytí náhlých výdajů. Peníze na běžných účtech sice inflace znehodnocuje – výše úroků zpravidla nedosahuje výše inflace, která je nyní přes 3 %. Na trhu tak dochází k obecnému růstu cen a vy za každou korunu v hotovosti koupíte fakticky méně. Na druhou stranu je hotovost ihned likvidní – hned k dispozici. To samé platí i o penězích, které máte v peněžence nebo třeba domácí kasičce. Až na to, že ty nejsou úročeny vůbec. Jinými slovy, peníze doma nebo na účtech jsou sice dobře dostupné, ale samy svou hodnotu nezvětší a bohužel ani neuchovají. Je třeba přesunout hotovost do aktiv, která jejich hodnotu ochrání a při nejlepším i znásobí.
Mezi základní finanční aktiva řadíme tyto čtyři nástroje:
Není sice v možnostech jednoho krátkého článku jednoznačně dát konkrétní doporučení, každá forma aktiv má svá specifika a sám se v této oblasti dlouhodobě učím, avšak může nabídnout úvod do oblasti investování, se kterým si lze udělat obrázek, kde začít.
Ať už se pustíte do investování sami nebo třeba s erudovaným odborníkem, je důležité si vytvořit strategii – finanční plán. Finanční plán je vlastně takovým návodem, který zmapuje vaše finanční potřeby v blízké i vzdálené budoucnosti. Definujete si v něm milníky, jako např. založení rodiny, pořízení nemovitosti nebo rezervu na důchod. Čím detailnější a důslednější plán bude, tím lépe. Finanční plán vám totiž říká, k čemu budete v budoucnosti používat své zdroje a jak velké mají být.
Vaše investiční portfolio by také mělo zohlednit čas, kdy budete v budoucnu chtít s finančními prostředky opět disponovat – střednědobé i dlouhodobé cíle. Plán by měl zároveň vaše vložené finanční prostředky s ohledem na strategii: