-
Ekonomika
-
21.07.2014
Díky stávajícímu horkému počasí mohou být zaměstnanci při práci vystavováni vyšším teplotám a tedy zhoršeným pracovním podmínkám. Je nutné dbát zejména na zajištění pitného režimu. Při loňské vlně vysokých denních teplot vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí informaci, ve které mimo jiné připomíná povinnost zaměstnavatelů zajistit na pracovišti dostatek nápojů. Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo Upozornění hlavního hygienika ČR, kterým apeluje na dodržování pitného režimu.
Zajištění pitného režimu
Povinnost zaměstnavatelů dbát na dostatečný přísun tekutin pro své zaměstnance je dána hned několika předpisy. Zákoník práce č. 262/2006 Sb. ukládá zaměstnavateli zajistit takové pracovní podmínky na pracovišti, které umožňují bezpečný výkon práce. Zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pak konkrétně stanoví, že pracoviště musí být zásobováno vodou. Zaměstnavatel je povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc (např. v případě poleptání), uvedla tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.
Ochranné nápoje
Zákonem č. 309/2006 Sb. byla také vláda zmocněna vydat nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. V něm se mimo jiné konkrétně upravují bližší požadavky na způsob organizace práce a pracovních postupů při zátěži teplem nebo chladem. Na pracovištích, kde jsou zaměstnanci vystaveni tepelné zátěži a není možné ji odstranit, musí zaměstnavatel přijmout opatření, kterými minimalizuje nepříznivé dopady vysokých teplot. Jedním z těchto opatření je poskytnutí vhodných ochranných nápojů. Podle § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin ztracených z organizmu za směnu potem a dýcháním. V nařízení vlády je definováno, jak se v konkrétních případech vypočítá ztráta tekutin při zátěži teplem a kterým kategoriím zaměstnanců se ochranné nápoje poskytují. V případě, že jde o práci zařazenou podle nařízení č. 361/2007 Sb. do třídy I až IIIa, poskytuje se jako ochranný nápoj pitná voda. U prací třídy IIIb až V, tedy zejména u náročnějších fyzických prací nebo na pracovištích, kde není možné odstranit tepelnou zátěž (např. řidiči MHD), se jako ochranný nápoj poskytuje přírodní minerální voda středně mineralizovaná. U většiny zaměstnanců tedy zaměstnavatelé nemusí kupovat speciální nápoje, stačí normální pitná voda. Firmám ale nic nebrání, aby třeba v rámci benefitů zaměstnancům poskytovaly například ovocné nápoje nebo minerální vody.
O bezplatném poskytování ochranných nápojů by se zaměstnavatel měl poradit s lékařem. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento, ochranné nápoje pro mladistvé pochopitelně nesmí obsahovat žádný alkohol.
Zprávy Alfa9