SLEDUJEME ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ.
Nový zákon o účetnictví, který se již delší dobu připravuje, slibuje zásadní změny v účetní legislativě. Jeho původní plánovaný termín účinnosti 1. ledna 2025 byl odložen, a odborníci odhadují, že nový zákon vstoupí v platnost nejdříve v roce 2026 nebo 2027. Změny budou hluboké a dotknou se nejen samotného zákona o účetnictví, ale také mnoha návazných předpisů a dalších právních úprav.
Podle § 21a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, mají účetní jednotky povinnost zveřejňovat účetní závěrku ve veřejném rejstříku. V tomto článku shrnujeme klíčové informace o této povinnosti.
S příchodem roku 2024 dochází ke změnám v oblasti cestovních náhrad, které ovlivní zaměstnance na službních cestách. Mezi nejvýznamnější změny patří zvýšení stravného, sazby základní náhrady za jízdu a průměrných cen pohonných hmot. Přinášíme přehled těchto změn a jejich dopadů na zaměstnance a zaměstnavatele.
Zaměstnanec, který na služební cestě použil svůj vlastní vůz má nárok na náhradu za každý kilometr jízdy i spotřebované pohonné hmoty.
Sazby tuzemského stravného pro mzdovou i platovou sféru byly pro letošní rok zvýšeny a stanoví se v minimální výši podle délky pracovní cesty následovně:
Šest let v Česku fungovala elektronická evidence tržeb, která ukládala podnikatelům povinnost evidovat elektronicky veškeré své tržby. Během pandemie byla EET dočasně pozastavena a s účinností od 1. ledna 2023 definitivně končí. Nadále však budou obchodníci muset evidovat platby v hotovosti.
Účetní závěrka ze zákona musí obsahovat: rozvahu (bilanci), výkaz zisků a ztrát, přílohu a popřípadě přehled o peněžních tocích (cash-flow) a přehled o změnách ve vlastním kapitálu. Mikro a malé účetní jednotky sestavují pouze rozvahu, výkaz zisků a ztrát a přílohu. Zákon o účetnictví nicméně stanovuje také účetní jednotky, které musí povinně vykazovat i výkaz cash-flow a výkaz o změnách ve vlastním kapitálu.
V rámci valné hromady společníci obchodní společnosti mimo jiné projednávají účetní závěrku (řádnou, mimořádnou nebo konsolidovanou). Podle zákona o obchodních korporacích je povinností projednat řádnou účetní závěrku nejdéle do 6 měsíců posledního dne předcházejícího účetnímu období. Na jejím schválení jsou přímo závislé i další kroky – jako rozdělení zisku.
Obchodní korporace, které nemají povinnost předávat účetní závěrku do sbírky listin veřejného rejstříku skrze Českou národní banku, ji mohou nyní vkládat prostřednictvím finančního úřadu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšilo v průběhu října sazby náhrad za pohonné hmoty, čímž reagovalo na skokový růst cen pohonných hmot v poslední době. Průměrná cena pohonných hmot se využívá hlavně v případech, kdy zaměstnanec nemůže prokázat zaměstnavateli náklady na tankování. Cestovní náhrady za pohonné hmoty a sazby jsou stanoveny vyhláškou MPSV ČR a jsou pravidelně aktualizovány vždy k 1. lednu.