SLEDUJEME ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ.
Koupili jste byt či dům jako investici a hodláte jej pronajímat? Anebo naopak svou nemovitost prodáváte? Přečtěte si, jaké daňové povinnosti musíte s koupí i pronájmem vyřešit.
Pronájem
V případě příjmů z pronájmu fyzických osob není potřeba podle § 9 zákona o dani z příjmu žádné speciální povolení nebo živnostenské oprávnění. Každoroční daň z pronájmu však musí platit každý majitel, který vlastní a pronajímá jeden či více nemovitostí nebo dokonce i jedinou místnost. Příjem z pronájmu se u fyzických osob uvádí jako jeden z příjmů v daňovém přiznání.
Příjem z pronájmu se v daňovém přiznání fyzických osob zdaňuje podle § 7 (příjem ze samostatné výdělečné činnosti – OSVČ), kdy podléhá zároveň odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Druhým způsobem je danění podle § 9 (příjem z nájmu), kdy se povinné pojistné neplatí.
Pro příjmy OSVČ z ubytovacích služeb je typické, že pronájem bývá často poskytován na krátkou dobu a k ubytování jsou poskytovány další služby, popřípadě se jedná o pronájem rekreačních zařízení, typickým příjmem je v této kategorii například pronájem nemovitosti přes službu Airbnb. Zaměstnanci, kteří mají příjmy z nájmu, a tak si přivydělávají, musí sami podat daňové přiznání. Zaměstnavatel za ně nemůže vyřídit daňové náležitosti formou ročního zúčtování Výdaje lze přitom uplatnit buď ve skutečné výši, anebo 30% výdajovým paušálem (do maximální částky 300 tisíc korun).
Prodej
Kupujícímu vzniká povinnost jednorázově zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí a do konce ledna následujícího roku podat zároveň daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Pokud nemovitost financoval hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření, může si zaplacené úroky odečíst ze základu daně.
Existují případy, kdy může být kupující od daně osvobozen, například: