banner

Aktuality

SLEDUJEME  ZA VÁS AKTUÁLNÍ DĚNÍ
V OBLASTI ÚČETNICTVÍ, MEZD, DANÍ
A PODNIKOVÝCH FINANCÍ. 

Poslední dobou si zaměstnavatelé stěžují na nedostatek uchazečů o zaměstnání, zejména v technických profesích, a tak je ten správný čas připomenout si možnost využití Motivačního příspěvku na studium. Navíc ho lze využít i v „rodinné firmě“ na vlastní dítě.


Na straně zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad – příspěvek na vzdělání budoucího zaměstnance dle Zákona o daních z příjmů, § 24, odst. 2, písm. zu). Mezi zaměstnavatelem a žákem či studentem, který se připravuje na svou budoucí profesi (v souladu se zaměřením zaměstnavatele), musí být uzavřen smluvní vztah (obecná smlouva dle Nového občanského zákoníku). Předpokladem je, že po skončení studia bude uzavřen klasický pracovní poměr (zákon však toleruje i na zkrácený úvazek a nestanovuje žádnou minimální dobu jeho trvání).

Výše příspěvku je v zákoně stanovena max. hranicí 5.000 Kč měsíčně pro studenta střední školy a až 10.000 Kč pro studenta vysoké školy (120.000 Kč daňově uznatelných nákladů ročně u menších firem rozhodně není zanedbatelná částka). Pokud by příspěvek zaměstnavatele přesahoval tento limit, jednalo by se již o daňově neuznatelný náklad. Student může obdržený motivační příspěvek využít jako stipendium či příspěvek na stravování, ubytování, vzdělávání, cestovné apod.

Na straně studenta se ale jedná o zdanitelný příjem dle Zákona o daních z příjmů, § 6, odst. 1, písm. d), proto je zaměstnavatel povinen vést studentovi Mzdový list. Pokud však student podepíše Prohlášení poplatníka, může mu zaměstnavatel uplatnit základní slevu na dani + slevu na studenta a jeho daňová povinnost pak bude v nulové výši. Stejně tak odvodům sociálního a zdravotního pojištění Motivační příspěvek na studium nepodléhá, neboť se nejedná o „výkon činnosti“.

Ing. Lenka Černá – daňový poradce