-
Mzdy
-
09.11.2015
Ve druhé polovině října schválila Poslanecká sněmovna vládní návrh zákona, kterým se definitivně ukončuje důchodové spoření v tzv. druhém pilíři. Na konci minulého týdne pak poslanci schválili také souhrnnou novelu, kterou se mění některé související zákony. Cílem této novely je zejména zatraktivnění tzv. třetího pilíře důchodového spoření. Oba zákony nyní musí projednat Senát, platit by měly od 1. ledna 2016.
Vládní návrh zákona o ukončení důchodového spoření schválila Poslanecká sněmovna 23. října 2015, a to navzdory opozici. Do tzv. druhého pilíře vstoupilo celkem asi 85 tisíc klientů, kteří by nyní podle návrhu zákona měli dostat své naspořené peníze zpět. Druhý pilíř spočíval v tom, že si lidé dobrovolně převedli tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účet u soukromého penzijního fondu a další dva procentní body ze své hrubé mzdy museli ještě přidat z vlastních peněz. Podle kritiků se tak vysávaly peníze ze státního průběžného financování penzí, podle zastánců druhý pilíř naopak zvyšoval celkový objem peněz v důchodovém systému. Sociální demokraté slibovali zrušení druhého důchodového pilíře už ve volební kampani a po vstupu do vlády začali svůj slib postupně realizovat. Již od poloviny tohoto roku byl uzavřen vstup do druhého pilíře pro nové zájemce. Zákon o ukončení důchodového spoření druhý pilíř definitivně ruší. Od 1. 1. 2016 v něm již nebude možné spořit a k 1. 7. 2016 budou fondy zrušeny a vstoupí do likvidace. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře. Klienti ale musí myslet na to, že pokud budou chtít zachovat procentní výměru státního důchodu, budou muset doplatit důchodové pojištění, nejčastěji na to zřejmě použijí právě peníze vrácené z druhého pilíře.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření, schválili poslanci 6. listopadu 2015. Díky změnám, které novela obsahuje, by mělo být atraktivnější spoření v tzv. třetím pilíři, tedy v soukromých fondech. Podle návrhu by lidé mohli začít spořit už dříve než v 18 letech a v novele je obsažena i výjimka, že k uzavření nebo změně smlouvy dětí nebudou jejich rodiče potřebovat souhlas soudu, jak to v obecně v těchto případech stanovíobčanský zákoník. Při dosažení plnoletosti by pak bylo možné vybrat 30 % naspořené částky, pod podmínkou, že spoření trvá nejméně 10 let a v posledních dvou letech nebyla změněna penzijní společnost.
Další významnou změnou pro všechny účastníky třetího pilíře by mělo být zvýšení hranice pro odpočet od základu daně z příjmů pro penzijní produkty z 12 tisíc na 24 tisíc korun. Hranice pro daňovou úlevu pro příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzijní produkty se má zvýšit z 30 tisíc na 50 tisíc korun. Lidé by také měli nárok na dávky již v 60 letech, nyní je potřebný věk 65 let. Novela zvýhodňuje postupné vyplácení naspořených peněz před jednorázovou výplatou tím, že penze vyplácené déle než deset let by měly být stejně jako doživotní penze osvobozené od daně z příjmů.
Alfa9