V Poslanecké sněmovně byl na konci minulého týdne ve třetím závěrečném čtení schválen návrh zcela nového zákona o Registru smluv. Podle nového zákona, jehož hlavním cílem je zabránit korupci, budou mít obce, kraje i stát povinnost zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun v centrálním registru, který povede Ministerstvo vnitra. Zákon byl nyní odeslán k projednání do Senátu.
Schvalování zákona v Poslanecké sněmovně provázela bohatá a dlouhá diskuze a zákon byl nakonec schválen s několika podstatnými výjimkami.Povinnost zveřejňovat smlouvy o objemu nad 50 tisíc korun bez DPH tak budou mít státní úřady, kraje a větší obce, povinnost se bude vztahovat i na firmy, v nichž mají většinový podíl.Smlouvy budou muset dotčené instituce zveřejňovat v elektronické podobě v centrálním internetovém registru od července příštího roku. Za další rok, tedy od poloviny roku 2017, pak začne platit pravidlo, že smlouva nezveřejněná v registru není účinná.
Trvalou výjimku z této povinnosti dostaly obce 1. a 2. stupně (obce bez úřadu s rozšířenou působností), které prý nemají na agendu spojenou s centrálním registrem dostatečný úřednický aparát. Povinnosti zveřejňovat smlouvy se vyhnou také společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze (např. ČEZ). Zákon se také nebude vztahovat na smlouvy zdravotních pojišťoven se zdravotnickými zařízení, protože to už upravuje tzv.transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Na návrh místopředsedy TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska bude z působnosti nového zákona vyňato i 6 institucí, o jejichž rozpočtu kvůli jejich nezávislosti nerozhoduje vláda, ale rozpočtový výbor Sněmovny. Jde o Poslaneckou sněmovnu, Senát, Kancelář prezidenta republiky, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad a Kancelář veřejného ochránce práv.
Alfa9