Jak už je každoročním zvykem, tak i v roce 2016 si OSVČ připlatí na minimálních zálohách na sociálním a zdravotním pojištění. Výše záloh se odvíjí od průměrné mzdy v České republice. Oproti předchozímu roku průměrná mzda vzrostla na částku 27.006 Kč.
Dne 27. listopadu 2015 vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška č. 309/2015 Sb, o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2016. Zatímco pro letošní rok zůstaly všechny sazby na stejné úrovni jako v roce 2014, v roce 2016 dojde ke zvýšení sazeb zahraničního stravného u 16 zemí. Sazby se zvyšují například při pracovní cestě do USA, Kanady, Argentiny, Bolívie nebo Číny. U všech evropských zemích zůstávají sazby zahraničního stravného na stejné úrovni, pouze u Lichtenštejnska došlo ke změně sazby z důvodu použití nové měny.
Dalším zákonem, který schválil Senát na své poslední schůzi, je rozsáhlá novela zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, která především zapracovává do české legislativy nové právní předpisy Evropské unie. Hlavní změnou v novele je kategorizace účetních jednotek a konsolidačních skupin. Do zákona se znovu vrací režim jednoduchého účetnictví a zavádí se povinnost sestavovat zprávu o platbách vládám pro velké účetní jednotky. Novela by měla začít platit 1. ledna 2016.
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden na své 29. schůzi ve třetím čtení novelu zákona č. 561/1991 Sb., o účetnictví. Jednou z nejvýznamnějších změn obsažených v novele je kategorizace účetních jednotek a konsolidačních skupin. O návrhu zákona bude nyní hlasovat Senát, platit by měl od 1. ledna 2016. Kategorie účetních jednotek a konsolidačních skupin zavedla do evropského práva směrnice č. 2013/34/EU, o ročních účetních závěrkách, konsolidovaných účetních závěrkách a souvisejících zprávách, jejímž hlavním cílem bylo zlepšit podnikatelské prostředí pro malé a střední podniky a neziskové organizace.
Vláda včera schválila změnu nařízení vlády č. 361/2014 Sb., o stanovení dodání zboží nebo poskytnutí služby pro použití režimu přenesení daňové povinnosti. Novelizujícím nařízením vlády se přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, rozšiřuje na další zemědělské plodiny. Jde zejména o obiloviny, arašídy nebo chmel. Nařízení vlády nabude účinnosti dnem 1. července 2015.
Od 1. dubna 2015 ze rozšiřuje použití režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele. Rozšíření tohoto režimu o další zboží zavedla novela č. 360/2014 Sb. zákona o dani z přidané hodnoty a nařízení vlády č. 361/2014 Sb. Generální finanční ředitelství vydalo 11. března 2015 k této problematice rozsáhlou Informaci.
Už od roku 2010 mají podnikatelé možnost volby, zda do daňového přiznání uvedou skutečné náklady na provoz motorového vozidla podle knihy jízd, nebo zda uplatní paušální výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem.
Začátkem letošního roku vydalo Ministerstvo financí ČR Pokyn GFŘ D-20, ve kterém jsou uvedeny jednotné kurzy cizích měn. Jednotné kurzy používají pro účely daňových přiznání poplatníci, kteří nevedou účetnictví.
Změny ve výši stravného se každoročně provádějí vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí na základě zmocňovacího ustanovení v § 189 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Pro rok 2015 jsou sazby upraveny vyhláškou č. 328/2014 Sb. Stravné je stanoveno paušální částkou na každý kalendářní den pracovní cesty a liší se podle délky trvání cesty v daném kalendářním dnu. Stravné, někdy nazývané také dietou, nekompenzuje celkové náklady zaměstnance na stravování během pracovní cesty, je pouze příspěvkem na zvýšené stravovací výdaje. Ke způsobu, jakým zaměstnanec peníze skutečně využije, se nepřihlíží.
Sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a průměrná cena pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad se, stejně jako výše tuzemského stravného, mění každoročně novou vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro rok 2015 zůstávají náhrady za používání vlastních motorových vozidel ve stejné výši jako v roce 2014. Průměrné ceny pohonných hmot se i přes současný pokles cen mírně navyšují. Úpravy pro rok 2015 přináší vyhláška č. 328/2014 Sb., která byla ve Sbírce zákonů publikována 23. prosince 2014. Při vyslání zaměstnance na pracovní cestu je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout náhradu vynaložených výdajů. Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, upravuje poskytování cestovních náhrad v paragrafech 151 až 189.